A Képességek és posztok bejegyzés-sorozatban összefoglalom, hogy az egyes csapatrészekben található posztokon mely tulajdonságokból erősebb játékost érdemes játszatni. Ha az alábbiak alapján tagoljuk posztokra a meglévő keretünket, akkor fény derülhet arra, hogy mely posztokon van szükség erősítésre, mely játékosoktól kell esetleg megválni, mert több jobb képességű társa is van a posztján. A mérkőzéseinken a csapat erényei és gyengéi alapján meghatározott taktikával és a lehető legjobb felállásban küldhetjük pályára a kezdő 11-et.
A középpályán középső középpályások és szélsők szerepelhetnek.
KK: játékszervezés (védekezés, átadás). A középpálya közepére olyan játékosok javasoltak, akiknek a játékszervezésük a legerősebb. Ahogy a csapat védekezése leginkább az egyének (KH, SZH, KK, SZ) védekezés tulajdonságainak összegén, úgy az, hogy milyen arányban birtokolja a labdát a csapat, és hány helyzetet tud kialakítani, a játékosok (KH, SZH, KK, SZ) játékszervezés képességének összegén alapul. Nem lehet eléggé kihangsúlyozni, hogy mennyire létszükséglet az, hogy minél erősebb játékszervezésű középpályásaink legyenek. Ez szintén egy neuralgikus pont a csapatmenedzselésben. Gyenge játékszervezéssel nem fogja tudni birtokolni a csapat a labdát, képtelen lesz eredményesen végrehajtani bármilyen taktikát is állítunk be, nem fogjuk tudni kihasználni csapatunk erényeit. Az ilyen tarthatatlan kényszerpályán mozgó csapatoknak az "Ellentámadás"-os taktika lehet a menekülő út, de csak rövid távon, amíg sikerül feltornázni a játékszervezések összegét edzéssel illetve igazolással. Nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy a középhátvéd és középső középpályás posztok követelményei mennyire hasonlítanak. Azonos képességek fontosak, csak más sorrendben. Ha van például egy játékszervezésben és védekezésben egyenlően erős emberünk (akinek persze ezek a lehető legerősebb tulajdonságai), akkor az védő legyen, vagy középpályás? Ekkor emberünk a kettő közül azon a poszton fogja a legmagasabb teljesítményt nyújtani, amelyikre a többi képessége alapján alkalmasabb. Az átadás a támadáshoz szükséges egy középpályásnak. Elláthatunk egy-egy játékost egyéni utasításokkal is, visszahúzhatjuk védekezni, kitolhatjuk a szél felé, vagy onnan középre, s adhatunk neki támadó feladatokat. Ez tovább árnyalja a képet. Mondtam, hogy a HT megunhatatlan számú variációt kínál. Elképzelhető, hogy előbb említett játékosunk egy ilyen védekező középpályás szerepkörben lesz legnagyobb hasznunkra. Egyelőre azonban összpontosítsunk a hagyományos posztokra, az egyéni utasításokkal, a csapat "finomhangolásával" a negyedik Képességek és posztok bejegyzés foglalkozik majd.
SZ: szélsőjáték (játékszervezés, védekezés, átadás). A szélsők speciális középpályások. Az alkalmas a vonal mellé, aki magas szélsőjáték képességgel bír, de emellett még egy sor másban is átlagon felüli. Fontos itt is, hogy a játékszervezésben minél magasabb érték szerepeljen, valamint a védekezését a védelemhez, átadását a támadások támogatásához használja. Általános alapelv, ha a rendelkezésünkre álló keret szélsőjátékban erősebb, akkor a mérkőzéseken eredményesebb lehet a "Szélen támadás" taktika. Ha inkább játékszervezésben jobbak, illetve a középső középpályásaink tűnnek erősebbnek akkor a "Középső támadás" lehet hatékonyabb. A taktikai lehetőségekről bővebben egy későbbi bejegyzésben lesz szó. A szélen is hasonló a helyzet, mint a középső posztokon. Az, hogy egy játékos a szélre kerül, akkor fordul elő, ha szélsőjáték tulajdonsága kiemelkedik a többitől. De hogy az szélső védő, vagy szélső középpályás legyen, nem mindegy. Ha védekezésben erősebb, legyen inkább védő, ha az átadás, játékszervezés értékei magasabbak, akkor érdemes lehet egy sorral feljebb számítani rá.
Kommentek