A Képességek és posztok bejegyzés-sorozatban összefoglalom, hogy az egyes csapatrészekben található posztokon mely tulajdonságokból erősebb játékost érdemes játszatni. Ha az alábbiak alapján tagoljuk posztokra a meglévő keretünket, akkor fény derülhet arra, hogy mely posztokon van szükség erősítésre, mely játékosoktól kell esetleg megválni, mert több jobb képességű társa is van a posztján. A mérkőzéseinken a csapat erényei és gyengéi alapján meghatározott taktikával és a lehető legjobb felállásban küldhetjük pályára a kezdő 11-et.
CS: gólszerzés (átadás, szélsőjáték). Csatárnak soroljuk azokat, akiknek a gólszerzés képességük a legerősebb a többihez képest. Annál jobb egy csatár, ha ez mellett minél magasabb az átadás illetve szélsőjáték képessége. Ha az átadás jobb, akkor ékünk inkább a középen támadásos taktikákban hatékonyabb, ha a szélsőjáték, akkor a szélekre koncentráló taktikák hatására fog nagyobb eséllyel a hálóba találni. Csatárok és középpályások kapcsán hibaforrás, ha olyan labdazsonglőrrel találkozunk, akinek egyformán magas a gólszerzés és a játékszervezés képessége. Az ilyeneket ne soroljuk a csatársorba, mert a csatárok nem használják játékszervezés képességüket, pazarlás így elfecsérelni egy játékmestert! Ekkor inkább toljuk hátrébb egy sorral, és nevezzük ki támadó középpályásnak. Erről és az egyéni utasításokról részletesen írok a következő Képességek és posztok bejegyzésben.
Végül essen szó az írás-sorozatot kísérő ábráról. A Hattrick súgójában rögzítve van, hogy egy mérkőzés alkalmával a rendszer mi alapján és hogyan állapítja meg kezdőcsapatunk erősségeit a pálya egyes területein, milyen csapatrészek mely tulajdonságai alapján minősít a meccs végén olvasható értékelésnél. Egy mérkőzés folyamán az ábrán látható szempontok szerint minősített csapatrészek kerülnek szembe az ellenfél hasonlóan számolt csapatrészeivel. A helyzetek kialakulása, és kimenetele a szerencsén túl a szembenálló csapatrészek erősségkülönbségén alapul. Ha valamely csapatrész erősítésére van szükség, akkor az ábra alapján meghatározható, hogy milyen posztra alkalmas játékost kell keresni, akinek mely képességei legyenek magasak. Az egyes csapatrészek erőssége az ott felsorolt posztokhoz tartozó képességekből adódik, és a poszt-képesség párok fontossági sorrendben szerepelnek a felírásban. Tehát például a középpálya erőssége a középső középpályások játékszervezés tulajdonságán alapul elsősorban, de erősíti még ha szélsők minél erősebbek játékszervezésben, kisebb mértékben, de hozzátesz az is, ha a középső védőknek is minél magasabb a játékszervezésük, végül a legcsekélyebb mértékben a szélső hátvédek játékszervezésbeni erőssége hat rá, de hat. Ugyanígy például a minél jobb középső védelemhez védekezésben minél jobb középső védők kellenek, másodsorban minél erősebb védésű kapus, harmadsorban minél jobban védekező szélső hátvéd, negyedsorban védekezésben erős középső középpályás, és így tovább...
Kommentek